Vytisknout tuto stránku
Lesní hrádek Aichelburg

Lesní hrádek Aichelburg

 

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš. Po jeho tragickém skonu 13.5.1861 cítili místní obyvatelé a zejména lesní úředníci potřebu uctít jeho památku postavením veřejného památníku.

Proto vznikl vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736,45 m lesní hrádek Aichelburg. Byl dokončen v roce 1863. Hrad se skládá z prostorné haly, kde se nachází busta zvěčnělého hraběte. Je skoro v nadživotní velikosti ze sádry od jednoho sochaře z maršovské sklářské huti, který ji zhotovil podle posmrtného portrétu. Z místnosti vedou další dveře do 5 sálů, (9,74m) vysoké věže a odtud vedou třetí dveře na malou terasu. Na věž se vystupuje po čtyřiceti dřevěných schodech. Z původně kamenné stavby zbyla jen čtyřboká věž a klenutý sklep. Od roku 1996 probíhaly udržovací a záchranné práce, které přešly v celkovou rekonstrukci, která byla dokončena v roce 1999. Kdy také byla otevřena vycházková trasa Aichelburg i samotný hrádek pro veřejnost.

Lesní hrádek Aichelburg si můžou hosté prohlédnout i uvnitř. Klíč od hrádku je možné si vyzvednout v informačním centru Temného dolu, které je zároveň galerií časopisu „Veselý výlet“ nebo v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Otevřeno je denně od 8:30 do 18:00 hodin. Hradní klíč je replikou původního klíče od hrobky Bertholda Aichelburga. Můžete si tu koupit drobné upomínky a pohlednice a turistickou známku s lesním hrádkem Aichelburg.

http://www.veselyvylet.cz/cz/vv8/vv84.html

 

Původní podoba stavby lesního hrádku "Aichelburg"

Lesní hrádek Aichelburg

 

 

 

Naposledy změněnopondělí, 31 říjen 2016 15:23
(0 hlasů)
Facebook
Joomla SEF URLs by Artio
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.